Değişim & iade
logo
Şimdi Yükleniyor
  • 499 ₺ ve üzeri Siparişlerde ÜCRETSİZ KARGO  Alışverişe Başla
  • Üyelere Özel SÜRPRİZ İNDİRİMLER
  • Üyelere Özel DOĞUM GÜNÜ HEDİYELERİ
  • Kadınlara Özel 8 MART HEDİYELERİ

Değişim & iade

 

Mesafeli sözleşmeler yönetmeliği gereği, değişim ve iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerin teslimine ilişkin sözleşmelerde cayma hakkının kullanılmayacağı kanunen belirlenmiştir. 

Yönetmeliğin 15/1-ç maddesinde taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça; tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; değişim ve iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler denilerek bu tür mal ve ürünlerin değişim ve iadesinin mümkün olmadığı belirlenmiştir. Kanunda yer verilen bu istisnadan yola çıkarak paketi, ambalajı, koruyucu bant, mühür gibi koruyucu unsurlar barındıran kozmetik ürünlerin de açılmış olmaları durumunda tüketicilerin cayma haklarını kullanamayacakları söylenebilir.

Mevzuattaki bu düzenlemeden yola çıkarak kozmetik ürünlerin ancak, paketlerinin, ambalajlarının açılmadan olduğu gibi değişim ve iadelerinin mümkün olduğu kabul edilebilir. Belirtmekte fayda var ki, satıcı veya sağlayıcılar tarafından tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; değişim ve iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan kozmetik ürünlerin değişim ve iadelerinin mümkün olmadığı, bu ürünlerin satışlarında cayma hakkının ancak ve ancak ambalaj ve paketlerin açılmadan kullanabilecekleri hususlarında tüketicilerin bilgilendirilmeleri doğabilecek uyuşmazlıkları engelleyebilecektir.

icon

Haber Bültenine kaydolun

...ve 2. siparişinizde sürpriz indirimler kazanın

Design and software: Webslit.com Bilişim Hizmetleri